Kategoriler
Uncategorized

Gaziantep zeka oyunları

Gaziantep zeka oyunları

Gaziantep zeka oyunları çocuklarımızın akıl yürüterek aynı zamanda hızlı düşünerek, yaratıcılık katarak ve ip uçlarında yararlanarak yaptıkları oyuna zeka oyunları denilmektedir. Bu oyun türünde eğlenerek öğrenme ön plandadır. Çocuğun gelişim aşamasında zihni açar ve öğrenmeyi kolaylaştırır. Bu oyun türlerinde çocuklara akıl yürütme becerisi, hızlı öğrenme gibi konularda yardımcı olmaktadır. Çocukların gelişim sürecinde Gaziantep zeka oyunları önemli rol oynamaktadır. İnsan doğuştan sınırsız bilgi öğrenme potansiyeli ile dünyaya gelmektedir. Bu nedenle öğrenme hayatımızda büyük rol oynamaktadır. Günümüzde çocuklarımıza öğretmemiz gereken birçok önemli konular olmaktadır. Genelde klasik eğiitm modellerine başvurulur ancak gelişen teknoloji ile bu öğrenme modeli çocuklar tarafından sıkıcı bulunmaktadır. Bu sebeple Gaziantep zeka oyunları ile öğrenmenin etkili yolu oynayarak öğrenme modeli olmaktadır. Bu durum gelişmiş ülkelerde oldukça önem arz etmektedir. Avrupa ülkelerinde çocukların sayısal zekasının gelişimi için zeka veya akıl oyunları dediğimiz eğlenme bazlı öğrenme modeli yaygın olmaktadır. Bu durum ülkemizde toplam tarafından yeni önem kazanmaktadır. Ülkemizde daha çok ezbere dayalı öğrenme şekli benimsenmiş olması nedeniyle bu tarz yenilikler maalesef ülkemize yeni gelmiştir. Yeni yeni değişin bu eski sistem ezbere dayalı öğrenme modeli artık zekanın ön planda olduğu öğrenme biçimine bırakmıştır. Ülkemizde akıl ve zekanın ön planda olduğu bir sistem geçte olsa gelişmeye başlamıştır. Okullarımızda 2012 yılı itibari ile zeka oyunları seçmeli olarak verilmeye başlamıştır. Burada önemli konulardan biride akıl ve zeka oyunları sadece belirli yaşta çocuklar için değil her yaştan bireyler içinde oynanabilmekte ve gelişim göstermektedir. Bu oyunların birçok türü yaş aralığı olmaktadır. Biz Gaziantep zeka oyunları olarak sizler için derlediğimiz zeka oyunlarını aşağıda sıraladık. Ayrıntılı inceleyebilirsiniz.  Bu akıl ve zeka oyunlarının başında Akıl ve zeka oyunları, akıl ve zeka oyunları eğitimi, akıl oyunları, Mangala, Tangram ve zeka oyunları gibi oyun türleri yer almaktadır.

gaziantep zeka oyunları

Gaziantep zeka oyunları geleceğin öğrenme metodu olarak kabul görmesinin yanı sıra akıl ve zeka oyunlarını 6 etapta ele almaktadır. Bunlardan 1. Akıl oyunları, 2.  Strateji oyunları, 3. İşlem oyunları, 4. Karma zeka oyunları, 5. Mantık oyunları ve son olarak matematik oyunları olarak bir kategori başlığı altında toplanmaktadır. Akıl oyunları

Akıl Oyunları

Bu oyun türü Russel Crowe’un başrolünde oynadığı Akıl Oyunları filmi ile benzerlik taşımaktadır. Bu filmin de konu kapsamında muhakkak izlenmesi gerekmektedir. Sudoku, Bölgesel Sudoku ve Sihirli Piramit en bilinen akıl oyunları arasında geçmektedir.

ABC Bağlama Oyunu: Gaziantep zeka oyunları içerinde gecen bu oyun harfleri çiftleriyle eşleştirmek amacıyla oynanmaktadır. Oyun noktalar ve harflerden oluşan kare zemin üzerinde oynamaktadır. Örneğin: A harfi A ile, Z harfi Z ile eşleştirilmektedir. Bu oyunun kuralı harfleri birbirine bağlamaktır. Oyunda yatay ve dikey çizgiler oynayan kişiyi düşünmeye teşvik ediyor.

Patika Oyunu: Gaziantep zeka oyunları içerisinde yer alan bu oyun türü isminde de anlaşılacağı üzere patika yol oluşturuyor. Daha sonra bu yol oluşturma aşamasında yatay ve dikey çizgiler oluşmakta. Bu oyunda kişi tasarlama, durum analizi ve ön görüde bulunma gibi zihinsel becerileri geliştirmektedir.

Apartmanlar Oyunu: Bu oyun aynı zamanda “skyscrapers” adında bilinmektedir. Oyunda her rakam kutucuklara bir kez yazılıyor ve rakamlarla apartmanların yüksekliği eşit olmalıdır. Burada önemli olan konu 4 sayı 4 katlı apartman şeklinde olmasıdır.

Çit Çit Zeka Oyun Türü: Bulmaca kutularındaki sayılardan yararlanarak kapalı çit oluşturuyor. Bu oyunun  Fences ve slitherlink gibi diğer isimleri de mevcuttur. İşlem Oyunları ise: öğrencilerin işlem yeteneklerinin gelişimi sağlamaktadır.  Kendoku Oyunu: Gaziantep zeka oyunları içerisinde yerini alan önemli oyun modellerinden biridir. Bu Oyunun mimarı matematik öğretmeni Tetsuya Miyamoto. Adında Japon öğretmendir. Geliştirdiği başka bir oyun yun KenKen adıyla da bilinmektedir. Bu Oyunun kurallarını belirleyen başka bir isimde Zeka oyunları ve Sudoku alanında dünya şampiyonu olan Thomas Snyder. Adli kişidir. İşlem Karalama Oyunu: diğer adı İkara olan bu oyun dört işlem üzerinden oynanmakta. Oyunda sadece iki karalama hakkınız var. Daha sonra işlem sonucunu elde etmeniz gerekiyor. İşlem Karesi Oyunu: Gaziantep zeka oyunları kapsamında bu Oyunda 1 ve 9 arasında kullanılıyor. Oyunda matematiksel işlem sırasına dikkat etmek gerekiyor. Kakuro Oyunu: Bu modelde sayılardan oluşan bulmaca yer almaktadır. Aynı zamanda bu oyun Sudoku ve çengel bulmaca oyunlarına benzerlik göstermektedir. bu oyun kapsül ve çarpmaca işlemeleri arasında yer alıyor.

Strateji Oyunları: Gaziantep zeka oyunları kategorisinde bulunan bu oyun sayı bulmaca üzerine kurulmuş ve trük daması, Çin daması, Amerikan daması 4x4x Dama, Dokuz taş, Mangal türlerine benzemektedir. Tic Tac Teo Oyunu: bu oyun Gaziantep zeka oyunları arasında yer alan ve x ve 0 sembolleri ile oynan bir oyundur. Oyunculardan biri bir sembolü seçerken diğer oyuncu kalan sembolü seçer ve amaç 3 aynı sembolü sıralamaktır. Mangala Oyunu: Tarihten günümüze kadar gelen Gaziantep zeka oyunları arasında yer bulan sevkli bir mantık oyunudur. Aynı zamanda Türkiye’de Mangala Federasyonu bulunur. Aynı zamanda birçok türü olmaktadır. Ayrıca Lisans mangal oyuncusu veya hakemi olma imkanı mümkündür. Ayrıca federasyonun çalışmaları sonunda Türk Mangalası iki tür Dokuz Kumalak ve Köçürme mangala oyun türleri ile UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Litesi’ne girmiştir. Karma Zeka Oyunu: bu oyun içerisinde kibrit oyunları, Nehir geçme, Kap aktarma, Şapka soruları gibi oyun türleri yer almaktadır.

Go Problemleri Oyunu: Gaziantep zeka oyunları içerisinde verilip kökeni Çin olan bir oyundur. Bu oyun iki kişi ile oynanır ve tahta zeminde oynandığı için satranç oyununa benzetilir. Oyunda küçük taşlar bulunur ve bu taşlar siyah ve beyaz renklerde olur. Oyunda en çok taşı olan oyunu kazanır. Bu oyun modeli ezbere dayanmaz yaratıcılık ve strateji oyunudur.

Sözcük-Mantık Oyunları: Oyunda Anagramlar yer alır ve bu Anagram harflerin yerini değiştirerek yeni anlamlı kelimeler kurmayı amaçlar. Burada Anagramlar da beyin jimnastiği ön plandadır. Aynı zamanda anlamlara ve kavramları öğrenme sürecinde rolü büyüktür. Diğer sözcük oyunu: Diğer mantık oyunları olarak Kare bulmaca, Mantık karesi, Dört Mantıklı oyunlar, Yalancı Doğru mantık oyunları ve üç değişkenli mantık oyunları da olmaktadır.

Mekanik Oyunlar

Bu kategoride en çok dikkat çeken oyun tangram oyunları parçalar kullanılan bütün oluşturucudur. Bu oyun türü Çin menşeli bir oyundur. Bu oyunda sürekli parçalar değişmektedir. Oyun tek kişi ile oynanır ve oyun kuralları çok basittir. Bu oyun çocuğun gelişiminde önemli bir role sahiptir. Bu tarz oyun türleri ile çocuklarınızın gelişim süreci daha ileri düzeylere sağlamaktadır. Bu mantık oyunları her yaşta gruba hitap etmekle birlikte gruplar halinde de oynamaktadır. Gaziantep zeka oyunları olarak birçok oyun alanında çocuklara birbirinden eğlenceli öğrenme imkanı sunmaktayız. Gaziantep zeka oyunları her yaşta çocuklara özel kazanımlar sağlayacak farklı oyun türleri olmaktadır. Uzun yıllardır Gaziantep zeka oyunları alanında keyifli öğrenme sağlanacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.